Size ve sevdiklerinize
huzur, mutluluk ve
sağlık getirmesi
dileğiyle yeni yılınızı kutlar, saygılar sunarız.
TÜRKTED’in 2011 Yılı Öncelikleri
“TÜRKTED’in 2011 Yılı Öncelikleri”
• İşbirliğinin geliştirilmesi
• Tohumculuk Kanunu’nunda bazı değişiklikler yapılmasının sağlanması
• Eğitim ve Ar-Ge
Devamı
Türkiye Tohumda Dışa Bağımlı Değil!
TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday, "Türk tohumculuk sektörü, yerli firma sayısının artmasıyla beraber kabuğunu kırıyor. Bugün tohum üretimi yapan yaklaşık 350 firma sektörde faaliyet gösteriyor.
Devamı
TÜRKTED Yönetiminden Paydaş Kurumların Yöneticilerine Ziyaret
TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali Özbuğday ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri Tohumculuk Kanunu’nda yapılması öngörülen değişiklikler başta olmak üzere, tohumculuk sektörüyle ilgili gündemdeki çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmak ve işbirliği imkânlarını değerlendirmek amacıyla, 21 Aralık 2010 tarihinde Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Sn. Bedrettin Yıldırım, Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Sn. Mehmet Halis Bilden, TKB Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürü Sn. Ali Karaca ile Genel Müdür Yardımcıları Sn. Dr. Talat Şentürk ve Sn. Bahattin Bozkurt’un yanı sıra Tohumculuk Dairesi Başkanı Sn. Metin Kaycıoğlu’nu ziyaret etmişlerdir.
Devamı
TÜRKTED’in Yayın Organı "TOHUM" Dergisi
Ocak 2011’de Okuyucusuyla Buluşuyor!
Ülkemizde tarım konusunda genel kapsamlı birçok dergi, bülten, magazin vb. süreli yayının bulunmasına karşın tohum, tohumluk ve tohumculuk endüstrisi ile ilgili konuların işlendiği sadece tohumculuğa özgü bir dergi hemen hemen yok gibidir.
Devamı
Tohum İthalatı, Toplam İthalatın Binde Biridir!
Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yönetim Kurulu Hakkı Şafak Ses, en kötü yılda bile toplam tohumluk tedariğinin yüzde 90'dan fazlasının, yerli üretimle sağlandığını söyledi.
Devamı
TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi
Türkiye'nin Tohum Merkezi Olacak
Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Mehmet Halis Bilden, Ceylanpınar'ın kısa süre içinde Türkiye'nin tohum merkezi olacağını söyledi.
Devamı
Anadolu'nun Yerli Tohumları
Pamukkale Üniversitesi’ne Emanet!
Pamukkale Üniversitesi'nde (PAÜ) ekonomik ve kültürel öneme sahip bitki türlerinin gelecek nesiller için koruma altına alınacağı, tohum ihtiyacında yurt dışına bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayacak, tohumlardaki hastalıkların ayıklanarak saf halde saklanmasını, yerli tohumların modern teknolojilerle toplanmasını, karakterize edilmesini, korunmasını, çoğaltılmasını ve ıslah edilmesini sağlayacak sera ve araştırma merkezi kuruldu.
Devamı
TÜİK'e Göre Türkiye'de 2010 Yılı Bitkisel Üretim Miktarında Azalma Bekleniyor
Türkiye'de 2010 yılı bitkisel üretim miktarları bir önceki yıla göre, tahıl ürünlerinde yüzde 3.4, sebzelerde yüzde 2.6 ve meyvelerde yüzde 0.8 azalma bekleniyor.
Devamı
GDO'ya Henüz İzin Verilmedi
Biyogüvenlik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Yardımcı, Kurul’un şimdiye kadar 3 toplantı yaptığını, ancak henüz genetiği değiştirilmiş organizmalarla (GDO) ilgili herhangi bir ithalat izni verilmediğini bildirdi.
Devamı
 
DÜNYA TOHUMCULUĞUNDAN HABERLER
ESA’nın 2011 Yılı Öncelikleri
ESA’nın 2011 Yılı Öncelikleri
• Güçlü bir kuruluş
• Ulaşma ve iletişim
• Yenileşim ve Sürdürülebilirliğin Desteklenmesi
Devamı
AB Tarafından Onaylanan GDO’ların* Tohumluktaki Potansiyel Bulaşıklığı Hakkında Avrupa Tohumcular Birliği’nin (ESA) Duruşu
Avrupa Tohumcular Birliği (ESA), AB tarafından onaylanmış GDO’ların tohumluktaki potansiyel bulaşıklığı ile ilgili olarak bitki ıslahçıları ve çiftçilerin karşı karşıya oldukları hâlihazırdaki hukuki belirsizliğin tamamıyla sona erdirilmesini istedi. ESA bu belirsizliğin giderilmesi amacıyla Avrupa Komisyonu’na çağrı yaparak, onaylanmış GDO’ların tohumluktaki azami düzeyin belirlenmesinin yanı sıra güvenilir sonuçlar sağlamak için yeknesak bir AB örnekleme ve test protokolünün oluşturulmasını da talep etti.
Devamı
Avrupa Komisyonu Genetiği Değiştirilmiş Ürünler Üzerine Yapılan ve AB Tarafından Finanse Edilen Araştırmalarla İlgili Değerlendirmelerin Yer Aldığı Bir Doküman Yayınladı
Avrupa Komisyonu çevre, hayvan ve insan sağlığına yönelik GDO’ların güvenliği ile ilgili yaklaşık 50 araştırmanın sonuçlarını özetleyen “AB Tarafından Finanse Edilen GDO Projelerinin 10 Yılı” adlı bir kitap yayınladı. Bu yayın GDO güvenliği üzerine yapılan AB finansmanlı araştırmaların üzerine önceki yayınlanan yazıların bir devamı niteliğini taşıdı. Son 25 yılı aşkın bir süredir, 500’den fazla bağımsız araştırma grubu bu tür araştırmalarda bulunmuş ve yalnızca 2001 ve 2010 yılları arasında başlatılan projelere yaklaşık 200 milyon Euro AB finansman desteği sağlanmıştır.
Devamı
Uluslararası Tohumluk
Test Kuralları’nın
2011 Yayınında Değişiklikler
Her yıl olduğu gibi, Gündem’in 9 maddesi kapsamında yapılan Yıllık Toplantıda ISTA Uluslararası Tohumluk Test Kuralarına yönelik değişiklik önerileri yapıldı. Bu yıl Kurallara eklenen yeni türler olmadı, ancak iki tohumluk sağlık yöntemi, iki tohumluk patolojisine yönelik terim değişikliğinden etkilendi. Bu yıl, en fazla değişiklik Bölüm 5: Çimlenme Testi bölümünde yapıldı. Çimlenme Komitesi tarafından büyük ölçüde kurallar gözden geçirildi. Tohumluk dezenfeksiyonu konusundaki kurala ilişkin (5.6.3.4) değişiklik önerisi geri çekildi. Diğer tüm öneriler, bazıları küçük değişikliklerden sonra olmak üzere, kabul edildi.
Devamı
Mahsulden Ayrılan Tohumluklar (Çiftçi Tohumu) Hakkında AB’nin Yeni Kararları
16 Aralık tarihinde Mahsulden Ayrılan Tohumluklar konusunda CPVO (Community Plant Variety Office) -Avrupa Birliği Bitki Çeşit Ofisi Çalışma Grubu Brüksel’de nihai toplantılarını düzenlemiş ve "Bildirme Yükümlülüğü", "Kendi Arazisi Tanımı", "Küçük Çiftçinin Tanımı" konuları üzerine karara varmıştır.
Devamı
Tohumluk Kaplamada
Yeni Trendler
Tohumluk partilerini korumak için kullanılan tohumluk işlemlerinin uygulanması ilk zirai mücadele önlemlerindendir - bugün, tohumluk işlemi yeni teknolojiler yardımıyla gelişmektedir ve bu piyasanın gelecek yıllarda zirve yapması beklenmektedir. Çiftçiler eski zamanlardan beri ürünlerini korumak için tohumları işlemden geçirmektedir. Kayda geçen ilk tohumluk işlemi yöntemlerinden bazıları soğan özü, servi özü, kül, zeytin kalıntıları ve pırasa suyu kullanımıdır. Tuzlu su yöntemi 1600’lerden beri kullanılagelmiştir ve 1970’te ilk bakır ürünler kullanılmaya başlanmıştır. Diğer temel kilometre taşları ise 1740’dan 1808’e kadar kullanılan arsenik ve 1915’ten 1982’ye kadar kullanılan cıvadır.
Devamı
Tematik Medya