TÜRKTED Binde Üçlük
Komisyon Kesintileriyle İlgili
Son Günlerde Yaşanan Hukuki
Gelişmeleri Masaya Yatırdı
10 Temmuz 2010 tarihinde yapılan TSÜAB Genel Kurul'unda, binde üçlük kesintinin 2010 yılında tahakkuk eden kısmının üyelerden alınmaması yönünde karar alınmasının ardından bu kararının iptali amacıyla bir birlik üyesi tarafından Ankara 5. İdare Mahkemesine dava açılmıştır. Bu davaya istinaden TSÜAB’ın yaptığı savunmada bu davayı kabul ettiğini resmen beyan etmesi nedeniyle ile Genel Kurul Kararının iptal edilmesi hükme bağlanmıştır.

Ortaya çıkan bu durumu değerlendirmek amacıyla 24 Kasım 2010 tarihinde TÜRKTED üyelerinin katılımıyla İstişare Toplantısı yapılmış ve konu kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.
Devamı
Türkiye Tohumcular Birliği 2010 Yılı
2. Olağan Genel Kurulu Yapıldı
Türkiye Tohumcular Birliği 2010 yılı 2. Olağan Genel Kurulu 27–28 Kasım 2010 tarihlerinde Ankara Dedeman Otelinde yapıldı.
Devamı
“Sertifikalı Tohum İçin Hızla Teşvik Verilmeli”
Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) Başkanı Ali Özbuğday, tarım ülkesi olan Türkiye'de sertifikalı tohum kullanımının istenilen düzeyde olmadığını, bunun artırılması için teşvik çalışmalarına hız verilmesi gerektiğini belirtti.
Devamı
Biyogüvenlik Kurulu’nun Toplantıları
Hız Kazandı
Özellikle son dönemde yem sanayini etkileyen bazı önemli gelişmeler nedeniyle “Biyogüvenlik Kurulu” bir hafta içinde iki kez toplanmak zorunda kaldı.
Devamı
“Türkiye’de GDO'lu Tohum Yok”
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı İlhami Aygun, Türkiye'de genetik müdahale görmüş tohum olmadığını söyledi.
Devamı
Antalya, 410 Milyon Dolarlık
Meyve-Sebze İhraç Etti
Antalya'dan yapılan yaş meyve sebze ihracatı, 2010 yılının Ocak-Ekim döneminde, geçen yıla oranla miktar bazında yüzde 28, değer bazında ise yüzde 39 artarak 410 milyon 561 bin dolara ulaştı.
Devamı
Nüfus Maliye ve Tarım Kayıt Altına Alınacak
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkan Vekili Ömer Toprak, "2011 yılında üç tane idari kayıt sistemini tamamlamış olacağız. Bunlar Nüfus Kayıt Sistemi, diğeri Maliye Bakanlığı'yla yürütmekte olduğumuz İş Kayıtları Sistemi ve Tarımsal Çiftçi Kayıt Sistemi" dedi.
Devamı
Pamuktaki Satış Hızına 50 Yıllık Ajanlar da Şaştı!
Fiyatların tarihi zirveye ulaşmasının ardından satış hareketliliği baş döndürüyor. Satış merkezi Korbey'de satıcı nazlı, alıcı iştahlı. İzmir Ticaret Borsası'nda pamuk alım satım işlemlerinin yüksek sesle yapıldığı ve Türkiye fiyatlarının belirlendiği tarihi Korbey salonunda bugünlerde hareketlilik yaşanıyor.
Devamı
Tarımda Gereken Teknolojik Yatırımlara Ağırlık Verilmeli
Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli: Tarım, bugün enerji ve su ile birlikte stratejik bir konuma gelmiştir. Ülkeler ellerindeki tarımsal ürünleri bir silah olarak kullanabilmektedir. Onun için her ülke kendine yetebilir bir tarımsal üretim ve gıda güvenliğini sağlamaya çalışmakta ve bunu bir gereklilik olarak görmektedir.
Devamı
   
Tarıma 2011'de
6.1 Milyar Liralık
Destek
Bu yıl 5 milyar 869 milyon lira olarak gerçekleşmesi öngörülen destekleme bütçesi gelecek yıl 256 milyon lira artışla 6 milyar 125 milyon liraya yükselecek. Sertifikalı tohum ve fidan kullanımı için 70 milyon lira ödenecek.
Devamı
Tarım Televizyonu Yayın Hayatına Başladı
Çiftçilere hitap edecek Tarım TV, 20 Ekim 2010 Çarşamba günü yayın hayatına başladı.
Devamı
Tohuma 8 Yılda 860 Milyon Dolar Ödedik
Dünyanın önde gelen tarım ülkeleri arasında yer alan Türkiye, meyve ve sebze tohumları ithalatına son 8 yılda 860 milyon dolarlık fatura ödedi.
Devamı
Enflasyona Buğday Tehdidi
Buğday fiyatlarında, olumsuz hava koşullarının yol açtığı üretim kayıpları ve bazı üretici ülkelerin ihracata getirdiği sınırlamaların da etkisiyle son aylarda yaşanan hızlı artışlar, "gıda enflasyonu" tehdidine dönüştü.
Devamı
Yağlı Tohum Üretiminde Umut Veren Gelişmeler Yaşanıyor
Sektörde dışa bağımlılığın azaltılmasını hedefleyen Türkiye Tarım Havzaları Projesi kapsamında ilk defa bu yıl ödenecek destekleme primlerinin ekim ayından önce açıklanması, sektör temsilcilerine göre yağlı tohum ekiminde olumlu sonuçların elde edileceği beklentisini doğurdu.
Devamı
Türkiye’nin Geleceği Tarımda
Türkiye'nin geleceğini tarım üzerine kurmasının gerektiğini belirten Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Gençoğlu, "Bir gün otomotiv de tekstil de bitebilir; ancak tarımın bitmesine imkân yoktur”.
Devamı
Pamuk, Yeniden Altın Günlerine Dönüyor
Çukurova'da pamuk ekim alanları bu yıl neredeyse iki katına çıkarken, dünyanın en kaliteli pamuklarının üretildiği bölgeler arasında gösterilen Ege Bölgesi'ndeki pamuk ekili alanlar yüzde 44 arttı.
Devamı
 
Tematik Medya